Heb je een appartementje aan een buitenlandse zee, ontvang je dividenden uit het buitenland of heb je een rekening in het buitenland? Dan is je aangifte personenbelasting nét iets complexer. De fiscus kijkt steeds beter mee over de grens, dus een correcte aangifte is belangrijker dan ooit.
Buitenlands vastgoed? Meld het op tijd!
Heb je een huis of appartement in het buitenland? Dan moet je dat aangeven in je Belgische aangifte. België heeft met veel landen een dubbelbelastingverdrag, waardoor je meestal een vrijstelling krijgt (met progressievoorbehoud). Geen verdrag? Dan kan de betaalde buitenlandse belasting onder voorwaarden ook gehalveerd worden.
Buitenlands vastgoed dient op dezelfde manier aangeven te worden als Belgisch vastgoed. Concreet betekent dit dus dat je een kadastraal inkomen zal moeten meedelen. Lees hieromtrent ons eerder artikel.
Verhuur van je vakantiewoning
Verhuur je je buitenlands vakantiehuis via Airbnb of een ander platform? Dan gaat het vaak om gemeubileerde verhuur, wat ook roerende inkomsten oplevert.
Wie mag daar belasting op heffen? Dat hangt af van het dubbelbelastingverdrag én de lokale wetgeving. Check dus goed welk land bevoegd is — en weet dat de Belgische fiscus via de DAC7-richtlijn info krijgt van verhuurplatformen.
Buitenlandse dividenden? Let op de vrijstelling
Je mag tot € 833 aan dividenden belastingvrij ontvangen (inkomstenjaar 2024). Maar hoe je die vrijstelling toepast, hangt af van de situatie:
- Indien er al Belgische RV werd ingehouden, dan kan je via de code 1437/2437 een deel van de betaalde RV terugvragen. De ingehouden buitenlandse bronheffing dien je wel eerst in mindering te brengen voor je de code invult!Voorbeeld: Je ontvangt € 1.000 brutodividend uit Luxemburg. Na 15% bronheffing (€ 150) en 30% Belgische voorheffing (€ 255) hou je € 595 netto over. Je mag dan € 212,42 (m.n. [€ 833 – (€ 833 x 15%)] x 30%) terugvragen.
- Indien er nog geen Belgische roerende voorheffing werd ingehouden, dan mag je de vrijstelling meteen toepassen bij het aangeven van je dividend in code 1444/2444. Maar ook hier moet je de buitenlandse bronheffing aftrekken.Voorbeeld: Je ontvangt € 1.000 brutodividend uit Luxemburg, met 15% bronheffing (€ 150). Het nettodividend bedraagt dus € 850. Je geeft dan € 141,95 (m.n. € 850 –[€ 833- (€ 833 x 15%)] aan in code 1444.
Pro tip: vraag de vrijstelling bij voorkeur aan voor Belgische dividenden. Dan verlies je niets aan vrijstelling wegens de voorafgaande aftrek van de buitenlandse bronheffing voor de berekening van je vrijstelling.
Franse dividenden: voorlopig nog steeds voordelig regime wegens de FBB-verrekening
Jarenlang was het een discussiepunt, maar intussen is het duidelijk: je mag 15% van de Belgische roerende voorheffing op Franse dividenden terugvragen via de FBB-verrekening. Deze verrekening dient uitdrukkelijk aangevraagd te worden in je aangifte.
Opgelet, het nieuwe dubbelbelastingverdrag tussen België en Frankrijk schrapt deze regeling. Zodra het verdrag in werking treedt, is de FBB-verrekening verleden tijd.
Buitenlandse rekeningen en levensverzekeringen
Heb je een buitenlandse bankrekening? Dan moet je die eenmalig melden bij het Centraal Aanspreekpunt (CAP). Ook rekeningen bij buitenlandse crypto-platformen moeten aangemeld worden! Bovendien moet je ook elk jaar de rekening vermelden in je aangifte.
Levensverzekeringen daarentegen moet je wel aangeven in je aangifte, maar dien je niet te melden bij het CAP.
Juridische constructies: STAK, SCI en de Kaaimantaks
Bezit je een Nederlandse STAK of een Franse SCI? Dan moet je deze aangeven in de code 1077 én sinds aanslagjaar 2024 ook via bijlage 276CJC. De Belgische Administratie beschouwt deze immers als juridische constructies en doet alsof de inkomsten van deze constructies rechtstreeks toegekend worden aan de achterliggende houders.
Opgelet, een aantal populaire Luxemburgse vennootschapsvormen worden hier ook geviseerd.
Heb je buitenlandse inkomsten en twijfel je over je aangifte?
Contacteer je klantverantwoordelijke. We bekijken het graag samen met jou!